Category: Մաթեմատիկա
-
Երկրաչափություն
366. ա) a=6 b=8 c=36+64=100=10 բ) a=5 b=12 c=25+144=169=13 դ) a=3/7 b=3/7 c=5/7 ե) a=1 b=√3 c=√4=2 367. ա) a=12, c=13 b=169-144=25: √25=5 բ) a=9, c=15 b=225-81=144: √144=12 գ) a=2, c=√5 b=5-4=1 դ) a=6, c=2b 369. ա) AB=5, AC=13 (√AC²-AB²)=169-25=144: √144=12 բ) CD=1.5, AC=2.5 (√AC²-CD²)= √6.25=2.25: √4=2 դ) BD=17, BC=15 (√BD²-BC²)=√289-225:√64=8 370.…
-
Հանրահաշիվ
826. ա) √8×50=400 √400=20 բ) √27×12=324 √324=18 գ)√18×50=900 √900=30 դ)√32×72=2304 √2304=48 ե)√40x55x22= զ)√21x35x15=
-
Երկրաչափություն
299. ա) 16սմ² — 4սմ բ) 25դմ² — 5դմ գ) 2,25մ² -15սմ 312. S= 3 x 2.7= 8.1մ² Մեկ փոքրիկ քառակուսու կողմը հավասար է 15 սմ։ Որպիսզի գտնենք նրա մակերեսը, ապա հարկավոր է անել հետևյալը։ 0.15 x 0.15= 0.0225մ² որպիսզի գտնենք քանի ասլիկ է հակավոր պատը լցնելու համար հարկավոր է պատի մակերեսը-8.1 մ² բաժանել…
-
Երկրաչափություն
239. ա)180:3=60 բ)180:5=36 գ)180:6=30 դ)180:10=18 ե)180:18=10 240. 241 ա)60-եռանկյունի բ)90-քառակուսի գ)135-ութանկյուն դ)150-տասներկուանկյուն 243. ա) (n-2)x180/n = 360/n 360/36=10 բ)(n-2)x180/n=360/n 360/24=15
-
հանրահաշիվ
487. ա) 5սմ բ) 10սմ գ) 20մմ դ) 7դմ ե) 4կմ զ) 491. ա) 100 բ) 60 գ) 800 դ) 1000 ե) 1/2 զ) 1/3 է) 5/6 ը) 4/7 494. ա) 3,2,0,1,9,11,20,12 բ) 0,7, 0,5, 0,2, 0,4, 495. ա) 3 բ) 9 գ) 5 դ) 9 ե) 6 զ) 2 է) 4…
-
Երկրաչափություն
205 AB+AC=17սմ C-(ներքնաձիգ)=13սմ ներգծյալ շրջանագծի շառավիղը նշանակենմ m-ով m=AB+AC-C/2=2սմ m=2սմ 206. C-(ներքնաձիգ)=15սմ P-(պարագիծ)=36սմ ներգծյալ շրջանագծի շառավիղը նշանակենք m-ով Քանի որ AB+BC+C=36, հետևաբար 36-15=21 m=AB+BC-C/2=3 m=3 207.
-
Հանրահաշիվ
476. ա)1,17² և 1,18² բ)1,18² և 1,19² գ)2,31² և 2,32² դ)2,71² և 2,72² 477. ա) x1=0,5 և x2=0,6 բ)x1=0.9 և x2=1 գ)x1=7,1 և x2=6,3 դ)x1=10,2 և x2=9,8
-
Երկրաչափություն
216. Ուղղանկյուն եռանկյուն Սուրանկյուն եռանկյուն Բութանկյուն եռանկյուն 217. ա) աղեղ BC=134º ∠C=աղեղAB/2= 90º ∠A=աղեղ BC/2=67º ∠A+∠B+∠C=180º 180-90-67=23 ∠B=23 ∠A=67 ∠C=90 բ) աղեղ AC=70º ∠B=աղեղ AC/2=35 ∠C=AB/2=90 ∠A=180-90-35=55 ∠B=35 ∠C=90 ∠A=55 218. աղեղBC=102 ∠A=աղեղBC/2=51 ABC եռանկյունը հավասարասրուն է => AB=BC=> ∠B=∠C ∠B=∠C= 180-51/2=64,5 ∠A=51 ∠B=∠C=64.5 220. AC=24սմ, ∠A=60º, ∠B=30º…
-
Շարժման խնդիրներ
1 30*6=180 2 315:45=7 3 600:30=20 4 600:45=600/45=40/3=13 1/3=20 5 600-190=410 6 195:45=13ժ․ 20ր․=4ժ․ 20ր․=9ժ․ 7 6*45=270 8 600-330=270 270/30=9 9 30*6=180/ 10 10) 600×70:100=420 420:45=9ժ. 20ր. 11) 600×0,4=240կմ 600-240=360կմ 360:30=12ժ. 12) 10ժ. 40ր.x45=480 600-480=120 120/600=1/5=0,2 մաս 13) 30+45=75կմ. 600:75=8ժ. 8×30=240կմ 8×45=360կմ 14) 30×6=180կմ 45×6=270կմ 180+270=450 600-450=150կմ 15) 30×11=330 45×11=495 600-330=270 495270=225կմ 16) 30+45=75 600-300=300…